Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

ПІВНІЧНА (НАДГРОБНЕ)

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, завітай і зціли немочі наші імені Твого ради.

Господи, помилуй (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священик: Бо Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Господи, помилуй (12).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіте, поклонімся Цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся Христові, Цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся і припадім до Самого Господа Ісуса Христа, Царя і Бога нашого.

 

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, по великій милості Твоїй, і по множеству щедрот Твоїх очисти беззаконня моє.

Найпаче обмий мене з беззаконня мого і від гріха мого очисти мене.

Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій є завжди переді мною.

Проти Тебе єдиного я згрішив і перед Тобою зло вчинив, то і правий Ти в словах Твоїх, і переможеш, коли будеш судити.

Це бо в беззаконнях я зачатий і в гріхах породила мене мати моя.

Це бо істину полюбив єси, невідоме і таємне мудрості Своєї явив Ти мені.

Окропи мене іссопом, і очищуся, обмий мене, і стану біліший від снігу.

Дай мені почути радість і веселість, зрадіють кості сокрушені.

Відверни лице Твоє від гріхів моїх і всі беззаконня мої очисти.

Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правого обнови в нутрі моєму.

Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Поверни мені радість спасіння Твого і Духом владичним утверди мене.

Вкажу беззаконним дороги Твої, і нечестиві до Тебе навернуться.

Визволь мене від вини крові, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно прославить справедливість Твою.

Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу Твою.

Бо якби Ти жертви захотів, дав би я, та всепалення не миле Тобі.

Жертва Богові — дух сокрушений, серцем сокрушеним і смиренним Бог не погордить.

Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай відбудуються стіни єрусалимські.

Тоді вподобаєш Собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді покладуть на вівтар Твій тельців.

 

Канон Великої Суботи, глас 6

Пісня 1

Ірмос: Хвилею морською покрив колись гонителя мучителя Той,* кого діти спасенних покрили землею;* а ми, як діви, Господеві співаємо,* бо Він славно прославився.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Господи Боже мій, погребальний спів і надгробну пісню Тобі приношу,* бо Ти погребенням Твоїм відкрив мені вхід до життя* і смерть і ад смертю умертвив.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Небесні і підземні сили,* бачачи Тебе вгорі на престолі і внизу у гробі, Спасе мій,* дивувалися умертвленню Твоєму,* бо незбагненно для розуму бачити Тебе мертвим, Начальнику життя.

Слава, і нині: Щоб наповнити все Твоєю славою, Ти зійшов у глибини землі,* бо від Тебе не приховався склад мого єства, що від Адама,* і погребенням оновлюєш мене, зотлілого, Чоловіколюбче.

Катавасія після кожної пісні – її ірмос.

 

Пісня 3

Ірмос: Тебе, що на водах повісив землю недержимо,* всі створіння, побачивши на лобному місці повішеним,* від жаху великого здригнулися, взиваючи:* Нема святого, крім Тебе, Господи.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Багатьма прообразами провістив Ти погребення Твоє, Владико,* а нині його таїнство як Богочоловік виявив Ти і для тих, що в аді, які взивали:* Нема святого, крім Тебе, Господи.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Ти простягнув руки і зібрав тих, що були давно розсіяні,* а зодягнувшись у плащаницю і поклавшись у гробі, Спасе,* Ти визволив ув’язнених, які взивали:* Нема святого, крім Тебе, Господи.

Слава, і нині: У гробі запечатаному Ти, Невмістимий, добровільно був покладений,* але силу Своїх діянь Ти показав тим, які Божественну могутність оспівують:* Нема святого, крім Тебе, Господи Чоловіколюбче.

 

Сідальний, глас 1

Воїни, які стерегли Твого гробу, Спасе,* обмертвіли від сяйва Твого ангела,* що з’явився і звістив жінкам воскресіння.* Тому славимо Тебе, переможця тлінності,* і припадаємо до Тебе, воскреслого з гробу,* єдиного Бога нашого.

Слава, і нині: той самий.

Пісня 4

Ірмос: На хресті Твоє Божественне приниження передбачив Аввакум* і, вжахнувшись, взивав:* Ти знищив владу сильних, Благий,* приєднавшись до сущих в аді, як Всемогутній.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Освятив єси нині сьомий день,* що у давнину благословив спочинком від праці, Спасе мій,* бо Ти все оновлюєш:* суботу шануєш і нас навчаєш.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Силою неперевершеною, що перемогла Тебе,* душа Твоя відділилася від плоті, Слове,* розірвавши кайдани смерті і аду Твоєю владою.

Слава, і нині: Ад засмутився, зустрівши Тебе, Слове,* бо побачив Людину обожествленну, вкриту ранами і всемогутню,* і від страшного видіння загинув.

Пісня 5

Ірмос: Світло невечірнє Богоявлення Твого, Христе,* що заради нас милостиво сталося,* побачив Ісая і з ночі чував, взиваючи:* Воскреснуть мертві, і встануть ті, що в гробах,* і всі земнородні радітимуть.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Ти оновлюєш земних, Сотворителю, Сам ставши земним;* плащаниця і гріб виявляють таїнство, що в Тобі, Слове,* бо благообразний радник Тебе до погребення готує* і цим у Тобі дивно оновлює мене.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Смертю смертне а погребенням тлінне Ти перемінюєш і робиш нетлінним,* як Бог, творячи безсмертним прийняте Тобою єство,* бо плоть Твоя, Владико, не зазнала тління,* і душа Твоя дивно не залишилася в аді.

Слава, і нині: Ти вийшов із Неневісної, Сотворителю мій,* і в ребра був проколотий;* з Неї оновив єси Єву, Сам ставши Адамом;* Ти заснув надприродно сном природним* і життя підніс зі сну і тління, як Всемогутній.

 

Пісня 6

Ірмос: Взятий був та не втриманий в утробі китовій Йона,* будучи Твоїм прообразом, Христе,* що страждав і на погребення віддав Себе;* бо як із світлиці, зі звіра він вийшов,* і дорікав сторожі, що охороняла марно,* бо вона милістю знехтувала.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Хоч і били Тебе, Слове, але Ти не відділився від тіла, яке прийняв,* бо зруйновано було Твій храм під час страждань,* але єдиним залишилося сполучення Божества і плоті Твоєї,* бо в обох природах був Ти єдиний* – Син, Слово Боже, Бог і чоловік.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Людиновбивчим, але не боговбивчим було прогрішення Адамове,* бо хоч і страждало Твоє тілесне єство,* але Божество було безстрасним;* Ти ж тлінне Твоє тіло перетворив на нетлінне* і воскресінням показав джерело нетлінного життя.

Слава, і нині: Панує ад над родом людським, але не вічно,* бо Ти, Всемогутній, поклався у гробі,* і життєдайною рукою окови смерті розірвав єси, Спасе,* і проповідував тим, що спочивали в аді від віку,* ставши дійсним визволенням і первістком воскресіння з мертвих.

 

Кондак, глас 6:

Той, хто зачинив безодню,* лежить перед нами мертвий;* обгорнений плащаницею зі смирною,* як смертний, кладеться у гріб Безсмертний.* Прийшли жінки, намастили Його миром,* плачучи гірко і виголошуючи:* Ця субота преблагословенна,* бо Христос, заснувши сьогодні,* воскресне на третій день.

Ікос:

Вседержитель був на хресті піднесений, і заридало все створіння, бачачи Його нагим, повішеним на дереві; сонце сховало проміння і зорі перестали світити; земля зі страхом великим затряслася; море втекло; каміння розпалися; багато гробів відкрилося і тіла святих устали. Ад внизу стогне; юдеї радяться, як затаїти Христове воскресіння, а жінки співають:* Ця субота преблагословенна,* бо Христос, заснувши сьогодні,* воскресне на третій день.

 

Пісня 7

Ірмос: Невимовне чудо!* Той, хто визволив трьох побожних юнаків із полум’я,* у гробі мертвий бездиханний покладається* на спасіння нас, що співаємо:* Визволителю Боже, благословен єси.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Зранений був ад,* прийнявши в своє серце Тебе, зраненого списом у ребра,* і стогнав, вогнем Божественним обпалений* на спасіння нас, що співаємо:* Визволителю Боже, благословен єси.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Багатим став гріб, бо прийняв у себе Творця, наче сплячого,* і явився Божественною скарбницею життя* на спасіння нас, що співаємо:* Визволителю Боже, благословен єси.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Законом для померлих є покладення у гробі,* і його виконуєш Ти, Життя всіх,* являючи гріб джерелом воскресіння* на спасіння нас, що співаємо:* Визволителю Боже, благословен єси.

Слава, і нині: Єдиним було Божество Христове,* – те, що в аді, і у гробі, і в Едемі,* нерозлучне з Отцем і Духом* на спасіння нас, що співаємо:* Визволителю Боже, благословен єси.

 

Пісня 8

Ірмос: Вжахнися від страху, небо,* і нехай захитаються основи землі;* ось бо до мертвих залічується Той, хто у вишніх живе,* і в малому гробі пристановище знаходить.* Його ж юнаки благословляйте, священики оспівуйте,* люди прославляйте по всі віки.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Хоч і був зруйнований пречистий храм,* але він відновив занепалу скинію,* бо аж до адових сховищ, до першого Адама,* сходить другий Адам, що у вишніх живе.* Його ж юнаки благословляйте, священики оспівуйте,* люди прославляйте по всі віки.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Покинула сміливість учеників, але відзначається Йосиф Ариматейський,* бо, бачачи мертвим і нагим Бога всіх,* випрошує і погребає Його, кличучи:* Юнаки благословляйте, священики оспівуйте,* люди прославляйте по всі віки.

Слава, і нині: О, чудо нове! О, благість! О, невимовне терпіння!* Добровільно під землю погребається Той, хто у вишніх живе,* і Бога, як обманця, зневажають.* Його ж юнаки благословляйте, священики оспівуйте,* люди прославляйте по всі віки.

 

Пісня 9

Ірмос: Не ридай наді Мною, Мати,* бачивши в гробі Сина,* що Його Ти в лоні зачала безсіменно,* бо воскресну і прославлюся,* і вознесу зі славою безупинно, як Бог,* тих, що з вірою і любов’ю Тебе величають.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

При дивному народженні Твоєму* надприродно Я не зазнала болів* і була щасливою, Сину Споконвічний,* а нині, коли бачу Тебе, Боже мій, мертвим і без віддиху,* меч скорботи страшно пробиває серце Моє;* але воскресни, щоб і Я звеличеною стала.

Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

З волі Моєї, Мати, земля покриває Мене,* але сторожі аду тремтять,* бачачи, що Я зодягнений в окривавлену одежу наруги,* бо ворогів подолав Я хрестом* і, як Бог, знову воскресну і звеличу Тебе.

Слава, і нині: Нехай все створіння радіє, нехай веселяться всі люди на землі,* бо ад – ворога полонено;* нехай жінки з миром Мене зустрічають;* Я визволю праотця Адама з праматір’ю Євою* і на третій день воскресну.

 

Святий Боже: Пресвятая Тройце: Отче наш:

 

Тропар, глас 2

Коли зійшов Ти до смерті, Життя безсмертне,* тоді ад умертвив Ти сіянням Божества,* коли ж і померлих із глибин підземних Ти воскресив,* всі сили небесні взивали:* Життєдавче, Христе Боже наш, слава Тобі.

 

Єктенія

Диякон: Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Хор: Господи, помилуй (3).

Ще молимось, щоб зберегтися місту (селу) цьому і святому храму цьому (святій обителі цій), і всякому місту, селу і країні, від голоду, загибелі, землетрусу, потопу, граду, вогню, меча, нападу чужинців і міжусобної брані, і щоб Він був милостивий, добропривітний і добропомічний, благий і чоловіколюбний Бог наш, і відвернув увесь гнів Свій, що наступає на нас, і визволив нас від належної праведної Своєї погрози, і помилував нас.

Хор: Господи, помилуй (12).

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, уповання всіх кінців землі і тих, що на морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

 

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.

Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.

Священик: Христос, істинний Бог наш, що задля нас, людей, і нашого ради спасіння зволив добровільно покластися в гробі, і вступив до аду, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

 

УТРЕНЯ СВЯТОЇ І ВЕЛИКОЇ НЕДІЛІ ПАСХИ

Стихира, глас 6: Воскресіння Твоє, Христе Спасе,* ангели оспівують на небесах,* і нас на землі сподоби чистим серцем* Тебе співом прославляти.

 

Священик: Слава святій, єдиносущній, животворящій і нероздільній Тройці, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

 

Священнослужителі співають тропар, глас 5: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував.

Хор повторює цей самий тропар.

Священнослужителі: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.

Хор: І тим, що в гробах, життя дарував.

Священик виголошує стихи, а хор за кожним разом повторює тропар.

Стих: Нехай воскресне Бог і розбіжаться вороги Його, і нехай тікають від лиця Його ті, що ненавидять Його.

Стих: Як щезає дим, нехай щезнуть, як тане віск від лиця вогню.

Стих: Так нехай погибнуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай возвеселяться.

Стих: Це день, що його створив Господь, возрадуємося і возвеселімся в нім.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Священнослужителі: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.

Хор: І тим, що в гробах, життя дарував.

 

Мирна єктенія.

 

Канон Пасхи, глас 1

Творіння Йоана Дамаскина

Пісня 1

Ірмос: Воскресіння день,* просвітімся, люди!* Пасха Господня, Пасха – від смерті бо до життя* і від землі до небес Христос Бог нас перевів;* перемоги пісню співаємо.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Очистьмо почування, і побачимо Христа,* осяяного неприступним світлом воскресіння,* щоб ясно почути, як Він мовить:* Радійте всі, що пісню перемоги співаєте.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Небеса достойно нехай веселяться,* земля ж нехай радіє,* нехай святкує увесь видимий світ і невидимий,* Христос бо воскрес — радість вічна.

Після кожної пісні канону катавасія – її ірмос. Також мала єктенія після кожної пісні.

 

Пісня 3

Ірмос: Прийдіте, пиймо нове пиття,* що не з каменя неплідного чудесно випливає,* але з нетління джерела, яке виточив із гробу Христос;* в Ньому ми утверджуємось.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Сьогодні все наповнилося світлом:* небо, земля і глибини підземні;* нехай же празнує вся вселенна Христове воскресіння,* в якому ми утверджуємось.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Вчора нас поховано з Тобою, Христе* – встаємо сьогодні з Тобою воскреслим,* бо вчора нас з Тобою розп'ято.* Тож і нас прослав, Спасе, у царстві Твоїм.

 

Іпакой, глас 4

Перед світанком, знайшовши камінь, відвалений від гробу,* ті, що були з Марією, від ангела почули:* Чому шукаєте серед мертвих, як людину, Того,* хто в світлі вічному перебуває?* Погляньте на похоронні полотна,* поспішіте і світові звістіть,* що воскрес Господь, умертвивши смерть,* Він бо – Син Бога, що спасає рід людський.

 

Пісня 4

Ірмос: На божественній сторожі* богонатхнений Аввакум хай стане з нами* і покаже світлоносця-ангела,* що ясно звіщає:* Нині спасіння світові,* бо воскрес Христос,* як всемогутній.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

З дівственного лона з’явився первенець – Христос,* якого, як людину, Агнцем названо,* і непорочним, бо не зазнав гріховної скверни.* Він – наша Пасха і, як Бог істинний, досконалим зветься.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Як однорічний агнець,* благословенний нам вінець — Христос,* добровільно за всіх заколений був — Пасха очищення;* і знову із гробу нам засяяв — чудове Сонце правди.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Богоотець Давид перед отіненим ковчегом граючи веселився,* ми ж, народ Божий святий, прообразів здійснення бачивши,* веселімось у Бозі,* бо воскрес Христос, як всемогутній.

 

Пісня 5

Ірмос: Від раннього ранку чуваймо* і, замість мира, пісню принесім Владиці,* і Христа побачимо — правди Сонце,* що всім життя освітлює.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Ті, що були в оковах адових,* побачивши безмірне Твоє милосердя,* до світла радісно поспішали,* Пасху хвалячи вічную.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Приступім зі свічками до Христа, що виходить із гробу,* немов ідучи назустріч женихові,* і радісно з усіма прославляймо* Пасху Божу спасительну.

 

Пісня 6

Ірмос: Зійшов Ти, Христе, в глибини підземні,* і розбив кайдани вічні,* що держали ув'язнених,* і на третій день,* як із кита Йона, воскрес Ти із гробу.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Зберігши цілими печаті,* воскрес Ти із гробу, Христе,* що ключів Діви не порушив у різдві Твоїм,* і відчинив нам райські двері.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Спасе мій, жива і незаколена жертво!* Як Бог, Ти Сам Себе приніс добровільно Отцеві,* а з Собою воскресив Ти праотця всіх Адама,* воскреснувши із гробу.

 

Кондак, глас 8

Хоч і у гріб зійшов Ти, Безсмертний,* та адову зруйнував Ти силу,* і воскрес єси як переможець, Христе Боже,* жінкам мироносицям звістивши: Радуйтеся,* і Твоїм апостолам* мир даруєш,* падшим подаєш воскресіння.

Ікос

Тебе, Сонце, що поперед сонця зайшло колись у гріб, рано-вранці, як дня, шукали жінки-мироносиці, і одна до одної кликали: О, другині, прийдіте, пахощами намастимо тіло живоносне і поховане, що лежить у гробі, тіло Того, що воскресив упалого Адама. Ідім, поспішімся, як мудреці, і принесім миро в дарі обвитому не пеленами, а плащаницею, і заплачмо та закличмо:* О, Владико, устань,* падшим подаєш воскресіння.

 

Воскресіння Христове бачивши

Воскресіння Христове бачивши,* поклонімось святому Господу Ісусові,* єдиному безгрішному.* Хресту Твоєму поклоняємось, Христе,* і святе воскресіння Твоє величаємо і славимо,* бо Ти – Бог наш,* крім Тебе іншого не знаємо,* ім'я Твоє призиваємо.* Прийдіть, усі вірні,* поклонімось святому Христовому воскресінню,* це бо прийшла через хрест радість усьому світові.* Завжди благословляючи Господа,* славимо воскресіння Його,* бо, розп'яття перетерпівши,* Він смертю смерть переміг (3).

Стихира, глас 6

Воскрес Ісус із гробу,* як провістив,* подав нам життя вічне* і милість велику (3).

 

Пісня 7

Ірмос: Той, хто юнаків із печі визволив,* ставши людиною, терпить, як смертний,* і стражданням зодягає смертне красою нетління,* єдиний благословенний отців Бог і препрославлений.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Богомудрі жінки з миром слідом за Тобою поспішали* і Тебе, як померлого, зі сльозами шукали;* поклонились же, радіючи, живому Богові* і Пасху таємну Твоїм учням, Христе, благовістили.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Святкуємо перемогу над смертю, знищення аду,* іншого життя вічного початок* і, радіючи, оспівуємо Того, що це вчинив,* — єдиного благословенного отців Бога і препрославленого.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Направду священна і всесвяткова* оця спасительна і світлопромінна ніч,* що стає провісницею світлого дня воскресіння,* бо в ній предвічне Світло тілесно із гробу всім засіяло.

 

Пісня 8

Ірмос: Цей провіщений і святий день,* перший по суботі,* царський і Господній,* свято над святами і торжество всіх торжеств;* в цей день прославляймо Христа навіки.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Прийдіте, в цей урочистий день воскресіння* станьмо учасниками нового виноградного плоду,* Божественної радості і царства Христового,* оспівуючи Його, як Бога, навіки.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Поведи навколо очима твоїми, Сіоне, і глянь:* ось бо прийшли до тебе від заходу, і півночі, і моря, і сходу,* як богосяйні світила, діти твої,* благословляючи в тобі Христа навіки.

Приспів: Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа — Господа,* нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Троїчний: Отче Вседержителю, і Слове, і Душе,* в трьох особах одне надприродне і пребожественне Єство,* у Тебе ми охрестились* і Тебе благословляємо навіки.

Приспів перед катавасією: Хвалимо, прославляємо, поклоняємось Господеві,* оспівуючи і вихваляючи Його по всі віки.

 

Пісня 9

Диякон: Богородицю і Матір Світла в піснях звеличаймо.

Приспів: Ангел звістив Благодатній:* Чистая Діво, радуйся!* І знову кажу: Радуйся!* Твій Син воскрес на третій день із гробу* і мертвих воскресив;* люди, веселіться!

Ірмос: Світися, світися, новий Єрусалиме,* Слава бо Господня на Тобі засяяла.* Радій нині і веселися, Сіоне,* а Ти, чиста Богородице, втішайся* воскресінням Сина Твого.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

О, божественне і любе,* і пресолодке Твоє слово!* З нами бо справді Ти обіцяв бути до кінця віку, Христе;* маючи його основою надії, ми, вірні, радіємо.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

О, Пасхо велика і найсвятіша, Христе!* О, Мудросте, і Слово Боже, і Сило!* Подай нам з Тобою справді участь брати* в невечірнім дні царства Твого.

 

Світильний

Плоттю заснувши, як мертвий, Царю і Господи,* на третій день воскрес Ти,* Адама підняв із тління і подолав смерть,* Пасхо нетління, світу спасіння (3).

 

Хвалитні, глас 1

Усе, що живе, нехай хвалить Господа.* Хваліте Господа з неба,* хваліте Його на висотах.* Бо Тобі належить пісня, о Боже.

Хваліте Його, всі ангели Його,* хваліте Його, всі воїнства небесні.* Бо Тобі належить пісня, о Боже.

І по чину стихи псалмів. Стихири на 4.

Стихири воскресні, глас 1

Стих: Хваліте Його за Його подвиги великі,* хваліте Його* в Його величі безмежній.

Оспівуємо, Христе,* Твої спасительні страждання* і прославляємо Твоє воскресіння.

Стих: Хваліте Його звуком рогу,* хваліте Його* на арфі і на гуслах.

Ти, що хрест перетерпів і смерть подолав* та й воскрес із мертвих,* тихомирним учини наше життя, Господи, * як єдиний всемогутній.

Стих: Хваліте Його на бубні і танком,* хваліте Його* на струнах і сопілці.

Твоїм воскресінням, Христе,* Ти полонив ад і воскресив людину,* тож сподоби нас чистим серцем* Тебе оспівувати і прославляти.

Стих: Хваліте Його на дзвінких цимбалах, хваліте Його на гучних цимбалах.* Усе, що живе,* нехай хвалить Господа.

Прославляючи Твій Божественний прихід,* оспівуємо Тебе, Христе,* бо Ти народився від Діви і лишився нерозлучний від Отця,* постраждав як чоловік і добровільно витерпів хрест.* Ти воскрес із гробу, немов з весільної світлиці, щоб спасти світ.* Господи, слава Тобі.

Також стихири Пасхи, глас 5:

Стих: Хай воскресне Бог* і розбіжаться вороги Його.

Пасха священна нам сьогодні з'явилась;* Пасха нова, святая;* Пасха таємна;* Пасха преславна;* Пасха - Христос визволитель;* Пасха непорочна;* Пасха велика;* Пасха вірних;* Пасха, що райські двері нам відчиняє;* Пасха, що освячує всіх вірних.

Стих: Як щезає дим,* хай вони щезнуть.

Прийдіте* після видіння, жінки-благовісниці,* і скажіть Сіонові:* Прийми від нас радісну новину* про воскресіння Христове.* Веселися, торжествуй* і радуйся, Єрусалиме,* побачивши Царя Христа,* що немов жених із гробу виходить.

Стих: Так нехай погибнуть грішники від лиця Божого,* а праведники хай звеселяться.

Мироносиці-жінки,* раннім ранком прийшовши* до гробу Життєдавця,* знайшли ангела,* що сидів на камені,* а він, провістивши їм, так мовив:* Чому шукаєте Живого між померлими?* Чому оплакуєте у тлінні Нетлінного?* Ідіть і проповідуйте Його учням.

Стих: Це день, що його створив Господь,*  тож радіймо і веселімся в нім.

Пасха красна;* Пасха Господня;* Пасха!* Пасха преславная нам засіяла;* Пасха! Радісно одні одних обнімімо!* О, Пасхо, визволення від скорбот!* Нині бо з гробу,* наче зо світлиці, засіяв Христос,* жінок же радістю наповнив, мовивши:* Проповідуйте апостолам.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові,* і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Воскресіння день!* Просвітімся торжеством,* і одні одних обнімімо,* та скажімо: Браття!* І тим, що ненавидять нас,* простім все з Воскресінням,* і так усі заспіваймо:

Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував (3).

 

Священик читає огласительне слово святого Йоана Золотоустого, після якого хор співає тропар святителя, глас 8: Уст твоїх благодать, засяявши, як світлість вогню, вселенную просвітила,* не сріблолюбія скарби світові придбала,* висоту смиренномудрія нам показала,* але, твоїми словами навчаючи, отче Йоане Золотоустий,* моли Слово, Христа Бога, щоб спаслися душі наші.

Єктенія сугуба. Єктенія просительна.

Великий пасхальний відпуст

Диякон: Премудрість.

Хор: Благослови.

Священик: Благословенний Христос Бог наш, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь. Утверди, Боже, святу православну (католицьку) віру на віки віків.

Диякон: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Хор: Світися, світися, новий Єрусалиме, Слава бо Господня на Тобі засяяла. Радій нині і веселися, Сіоне, а Ти, чиста Богородице, втішайся воскресінням Сина Твого.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.

Хор: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував. Господи, помилуй (3). Благослови.

Священик: Христос, що воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував, істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, преподобних і богоносних отців наших, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

 

По відпусті священик тричі підносить хрест і виголошує Христос воскрес! А люди за кожним разом відповідають: Воістину воскрес!

 

Після цього священнослужителі співають: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував.

Хор повторює цей самий тропар.

Священнослужителі: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.

Хор: І тим, що в гробах, життя дарував.

Священнослужителі: І нам дарував життя вічне.

Хор: Поклоняємось Його на третій день воскресінню.

 

ЧАСИ СВЯТОЇ ПАСХИ (співаються увесь Світлий тиждень замість часів, повечір’я та північної)

Священик: Благословен Бог наш, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував (3).

 

Воскресіння Христове бачивши

Воскресіння Христове бачивши,* поклонімось святому Господу Ісусові,* єдиному безгрішному.* Хресту Твоєму поклоняємось, Христе,* і святе воскресіння Твоє величаємо і славимо,* бо Ти – Бог наш,* крім Тебе іншого не знаємо,* ім'я Твоє призиваємо.* Прийдіть, усі вірні,* поклонімось святому Христовому воскресінню,* це бо прийшла через хрест радість усьому світові.* Завжди благословляючи Господа,* славимо воскресіння Його,* бо, розп'яття перетерпівши,* Він смертю смерть переміг (3).

 

Іпакой, глас 4: Перед світанком, знайшовши камінь, відвалений від гробу,* ті, що були з Марією, від ангела почули:* Чому шукаєте серед мертвих, як людину, Того,* хто в світлі вічному перебуває?* Погляньте на похоронні полотна,* поспішіте і світові звістіть,* що воскрес Господь, умертвивши смерть,* Він бо – Син Бога, що спасає рід людський.

 

Кондак, глас 8: Хоч і у гріб зійшов Ти, Безсмертний,* та адову зруйнував Ти силу,* і воскрес єси як переможець, Христе Боже,* жінкам мироносицям звістивши: Радуйтеся,* і Твоїм апостолам* мир даруєш,* падшим подаєш воскресіння.

 

Тропар, глас 8: У гробі плоттю, а в аді з душею, як Бог,* в раю ж із розбійником,* і на престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом,* все наповняючи, неописаний.

Слава: Як життєносець, як справді кращий від раю* і світліший від усякої царської світлиці,* показався, Христе, гріб Твій,* джерело нашого воскресіння.

І нині: Радуйся, Божественна оселе Вишнього,* бо через Тебе, Богородице, дано радість тим, що кличуть:* Благословенна Ти між жінками, пренепорочна Владичице.

 

Господи, помилуй (40).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Світися, світися, новий Єрусалиме, Слава бо Господня на Тобі засяяла. Радій нині і веселися, Сіоне, а Ти, чиста Богородице, втішайся воскресінням Сина Твого.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи, Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Хор: Амінь.

 

І одразу: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував. Господи, помилуй (3). Благослови.

Священик: Христос, що воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував, істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, преподобних і богоносних отців наших, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

 

БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ СВЯТОГО ЙОАНА ЗОЛОТОУСТОГО, АРХИЄПИСКОПА КОНСТАНТИНОГРАДА (яка служиться вельми рано)

 

По Благословенне царство: хор: Амінь.

І далі тропарі зі стихами, як на початку утрені.

 

І антифон

Воскликніте Господеві, вся земля,* співайте ж імені Його, віддайте славу хвалі Його.

Приспів: Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.

Скажіте Богові: Як страшні діла Твої,* у множестві сили Твоєї леститимуть Тобі вороги Твої.

Молитвами Богородиці:

Вся земля нехай поклониться Тобі і співає Тобі,* нехай же співає імені Твоєму, Всевишній.

Молитвами Богородиці:

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитвами Богородиці:

 

ІІ антифон

Боже, ущедри нас і благослови нас,* просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.

Приспів: Спаси нас, Сину Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алилуя.

Щоб пізнали ми на землі путь Твою,* у всіх народах спасіння Твоє.

Спаси нас, Сину Божий:

Нехай ісповідують Тебе люди, Боже,* нехай ісповідують Тебе люди всі.

Спаси нас, Сину Божий:

Слава, і нині: Єдинородний Сину:

 

ІІІ антифон

Стих: Нехай воскресне Бог і розбіжаться вороги Його, і нехай тікають від лиця Його ті, що ненавидять Його.

Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував.

Стих: Як щезає дим, нехай щезнуть, як тане віск від лиця вогню.

Христос воскрес:

Стих: Так нехай погибнуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай возвеселяться.

Христос воскрес:

 

По малому вході нема Прийдіте, поклонімся: але одразу вхідне:

В церквах благословіть Бога Господа, ви – з джерел ізраїлевих.

 

Тропар: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував.

Слава, і нині: кондак, глас 8: Хоч і у гріб зійшов Ти, Безсмертний,* та адову зруйнував Ти силу,* і воскрес єси як переможець, Христе Боже,* жінкам-мироносицям звістивши: Радуйтеся,* і Твоїм апостолам* мир даруєш,* падшим подаєш воскресіння.

 

Замість Трисвятого: Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя.

 

Прокімен, глас 8: Це день, що його створив Господь, возрадуємося і возвеселімся в нім.

Стих: Сповідуйтеся Господеві, бо Він благий, бо навіки милість Його.

 

Апостол у Діяннях, зачало 1 (1, 1-8).

 

Алилуя, глас 4: Ти, воскреснувши, помилуєш Сіона.

Стих: Господь з неба на землю споглянув.

 

Замість Достойно приспів: Ангел звістив Благодатній: Чистая Діво, радуйся! І знову кажу: Радуйся! Твій Син воскрес на третій день із гробу і мертвих воскресив; люди, веселіться!

Та ірмос, глас 1: Світися, світися, новий Єрусалиме, Слава бо Господня на Тобі засяяла. Радій нині і веселися, Сіоне, а Ти, чиста Богородице, втішайся воскресінням Сина Твого.

 

Причасний: Тіло Христове прийміть, джерела безсмертного споживіть. Алилуя.

 

Диякон: Зі страхом Божим:

Хор: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував.

 

Священик: Спаси, Боже:

Хор: Христос воскрес:

Священик: Завжди, нині і повсякчас:

Хор: Христос воскрес: (3).

Замість Будь ім’я Господнє: хор: Христос воскрес: (3).

 

Священик: Слава Тобі, Христе Боже:

Хор: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував. Господи, помилуй (3). Благослови.

Священик: Христос, що воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував, істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святого отця нашого Йоана Золотоустого, архиєпископа Константинограда, і святого (якого храм), і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

І буває піднесення хреста та спів тропарів, як на утрені.

ВЕЧІРНЯ В ДЕНЬ СВЯТОЇ ПАСХИ

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

І далі тропарі зі стихами, як на початку утрені.

 

Псалом 103 не читається, але одразу мирна єктенія.

Господи, взиваю, глас 2

Господи, взиваю я до Тебе, вислухай мене.* Вислухай мене, Господи.* Господи, взиваю я до Тебе, вислухай мене.* Почуй голос моління мого,* коли взиваю до Тебе.* Вислухай мене, Господи.

Нехай піднесеться молитва моя,* мов кадило перед Тобою;* підношення рук моїх,* як жертва вечірня.* Вислухай мене, Господи.

І по чину стихи псалмів. Стихири на 6.

Стихири воскресні, глас 2:

Стих: Коли Ти, Господи, зважатимеш на беззаконня,* то хто встоїться, Господи; та в Тебе є прощення.

Прийдіте, поклонімось* народженому предвічно від Отця Божому Слову,* що тіло прийняв від Діви Марії.* Він на хресті добровільно витерпів страждання* і віддався на похорон і, воскреснувши з мертвих,* спас мене, грішну людину.

Стих: Задля імені Твого надіюсь на Тебе, Господи,* надіється душа моя на слово Твоє; надіється душа моя на Господа.

Христос, Спаситель наш,* скасував наш смертний засуд,* прибивши його до хреста,* і викорінив владу смерті.* Тому поклоняємось Його на третій день воскресінню.

Стих: Від ранньої сторожі до ночі,* від ранньої сторожі нехай уповає Ізраїль на Господа.

З архангелами прославмо воскресіння Христове,* бо Він – наш Визволитель і Спаситель душ наших,* що зі славою дивною і могутньою силою* знову прийде судити світ,* що його Він створив.

Стих: Бо в Господа милість і відкуплення велике в Нього;* Він визволить Ізраїля від усього беззаконня його.

Ангел сповістив про Тебе,* розп’ятого і похороненого Владику,* і сказав жінкам: Прийдіть і погляньте, де лежав Господь;* Він бо – всесильний, – воскрес, як і прорік був.* Тому поклоняємось Тобі, єдиному безсмертному:* Життєдавче, Христе, помилуй нас.

Стих: Хваліте Господа всі народи,* прославляйте Його всі люди!

Твоїм хрестом Ти знищив прокляття райського дерева,* похороном Твоїм Ти здолав владу смерті,* а воскресінням Твоїм Ти просвітив людський рід.* Тому й кличемо до Тебе:* Христе Боже наш, Добротворче, слава Тобі!

Стих: Велике бо до нас Його милосердя,* і вірність Господа повіки.

Господи, зі страху перед Тобою відкрилися брами смерті,* а дверники адові, побачивши Тебе, настрахалися,* бо Ти зломив мідні ворота і знищив залізні затвори,* та й вивів нас із темряви і смертної тіні,* і розірвав наші окови.

Слава, глас той же: Співаючи визвольну пісню, промовмо устами:* Прийдім усі до Господнього храму і припадім, кажучи:* Ти, що був розп’ятий на дереві* і воскрес із мертвих та існуєш в Отцевому лоні,* очисти гріхи наші.

І нині, догмат: Минулася тінь Закону,* коли прийшла Благодать;* бо як кущ, охоплений полум’ям, не згоряв,* так і Ти, Діво, породила і дівою зосталась;* замість вогняного стовпа засяяло Сонце правди,* замість Мойсея – Христос,* спасіння душ наших.

 

Вхід з Євангелієм. Світло тихе:

 

Прокімен великий, глас 7: Хто бог великий, як Бог наш?* Ти той Бог, що творить чудеса.

Стих: Ти показав між народами силу Свою.

Стих: Я сказав: Тепер я розумію, – це зміна волі Всевишнього.

Стих: Я згадав діла Господні, бо пригадав усі давні чуда Твої.

Диякон: І щоб сподобилися ми слухання святого Євангелія, Господа Бога молім.

Хор: Господи, помилуй (3).

Диякон: Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія.

Священик: Мир всім.

Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Йоана святого Євангелія читання.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик читає Євангеліє.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

 

Єктенія сугуба. Сподоби, Господи: Єктенія просительна.

На стиховні стихира воскресна, глас 2:

Воскресіння Твоє, Христе Спасе,* просвітило всю вселенну,* і Ти покликав до Себе Твоє створіння.* Всесильний Господи, слава Тобі!

І стихири Пасхи Хай воскресне Бог:

Великий пасхальний відпуст, піднесення хреста і спів тропарів, як наприкінці утрені.