Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Святі про терпеливість - терпінняНе той терпеливий, кому бракує конечних речей, але той, хто, живучи в достатку, витривало зносить терпіння

(св. Василій Великий, Гомілія на похвалуМучеників).

Може, хтось зранив твою славу? Тоді споглядай на славу, що чекає тебе в небі за твою терпеливість! Зробили тобі кривду? Дивися на небесні багатства і на скарб, що його ти собі готуєш щирою й правдивою вірою та добрими ділами, що вони її засвідчують і підтверджують! Тебе прогнали з батьківщини? Але небесний Єрусалим є для тебе батьківщиною.

(св. Василій Великий, Про подяку).

Велике терпіння, але великі також нагороди, що їх приготував Бог для тих, що терплять... Не міряй терпіння саме в собі, бо так воно стане для тебе нестерпним, але порівняй його з усіма людськими терпіннями, і в тому ти знайдеш потіху.

(св. Василій Великий, Лист 6).

"З усіх моїх турбот Він увільнив мене" (Пс.33). Все життя праведника наповнене терпінням... Тому й апостол Павло каже (2 Кор. 4:8): "Нас тиснуть звідусіль"

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.33).

"Бо через багато страждань треба нам увійти в царство Боже" (Діян.14:22). Та Бог увільняє Своїх святих від терпінь, однак не тому.ю що залишає їх без випробувань, але тому, що наділяє їх терпеливістю.

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.33).

Якщо "утиск виробляє терпеливість, а терпеливість досвід (Рим. 5:3-4), то хто відмовляється від терпіння, той позбавляє себе випробування досвідом. Отже, як нікого не вінчають без противника, так і нікого не можна оголосити за досвідченого без терпіння.

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.33).

"Дай нам допомогу в утиску" (Пс. 60:13). Не шукаймо допомоги в силі, ані в доброму стані тіла. Не шукаймо її ні в кого з тих, що знатні й визначні в людей. Не в надмірі грошей, ані в гордовитості задля сили, ані у величній славі, бо у великих терпіннях Господь приходить на поміч тим, що Його шукають.

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.59).

Святий Павло радів з усіх своїх утисків. Тому він міг говорити: "Коли я знемагаю, тоді сильний" (2 Кор.12:10). Тож дай нам, Господи, допомогу в смутку. "Бо утиск виробляє терпеливість, терпеливиість - досвід, досвід - надію, а надія не засоромлює" (Рим. 5:3-5). Бачиш, куди веде тебе терпіння? До надії, яка не засоромить.

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.59).

Ти хворієш? Радій, бо тебе очікують Лазареві блага (Лк. 16:22). Зазнаєш неслави через ім'я Христове? Блаженний ти, бо твоє безчесття переміниться в ангельську славу. 

(св. Василій Великий, Гомілія на Пс.59).

Моє тіло цілком підупало в силі, так що не можу знести навіть найменшого порушення без болю.

(св. Василій Великий, Лист 100).

Мужньо держись! Не піддавайся в терпіннях, але покажи себе вищим і знесися понад них.

(св. Василій Великий, Лист 101).

Коли випробування важкі, то треба бути витривалими в терпіннях. Не вінчають тих, що не виступали у змаганнях і не були покриті порохом.

(св. Василій Великий, Лист 240).

Треба бути терпеливим, зносити всі кривди та напоумлювати того, хто кривдить.

(св. Василій Великий, Лист 18).

Заохочуємо вас не бути малодушними, ані не знеохочуватися через безнастанні терпіння, - бо близькі вінки і близька допомога Божа. Не тратьте того, що ви здобули попереднім трудом. Людські справи короткотривалі... І той, хто нагороджує, є багатий і в силі дати вам гідну ннагороду за ваші труди.

(св. Василій Великий, Лист 161).

Що піч для золота (Прип. 17:3;27:21), то терпіння, знесені з надією на Бога для тих, що вправляються у чеснотах.

(св. Василій Великий, Лист 183).

Хто повірив Богові й охристився, нехай відразу приготовляється до спокус аж до смерті, навіть від найближчих. Бо хто так не зробить, легко захитається, як тільки настане хвилина випробування.

(св. Василій Великий, МПр.62).

Якщо Бог допустить спокусу, в молитві треба випрошувати сили витривати у виконанні Божої волі.

(св. Василій Великий, МП.62).

Християнин не повинен боятися чи журитися в нещасті, ані тратити надію на Бога. Навпаки, він повинен бути мужній, як у присутності Бога, що керує всіма його справами, скріпляє його проти всіх противників і Духом Святим вчить його навіть того, що треба противникам відповісти.

(св. Василій Великий, МПр.63).

Треба з радістю все терпіти аж до смерті заради Господнього імені і Його заповідей

(св. Василій Великий, МП.64).

Звідки недуги?  Звідки пошкодження? Бож недуга ані не вроджена, ані не є витвором Бога. Живі істоти створені з відповідною для них будовою і введені в життя з досконалами членами. Хворіють вони тоді, коли відступили від того, що згідне з їхньою природою... Отже, Бог створив тіло, а не хворобу. Він створив душу, а не гріх. Душа зіпсулась, коли відступила від того, що є в згоді з її природою.

(св. Василій Великий, Гомілія Про те, що Бог не є спричинником зла).

Терпіння - причина всіх благ для людей

(св. Іван Золотоустий, Про священство).

Терпіння - вчителль побожності, мати благочестя. 

(св. Іван Золотоустий, Гомілія 39, на Ді. 17:32-33).

Запитуєш, як наші справи ? Дуже кепсько! Не стало в мене Василія, не стало і Кесарія, не стало і духовного й тілесного брата. Скажу з Давидом: "Батько мій і мати моя покинули мене" (Пс. 26:10). Тілом я слабкий, старість над головою... Діла задавили, в друзях нема вірності, Церква без пастирів, добро гине, а зло бере верх, треба плисти вночі, ніде не освітлюють дорогу вказуючи вогні, Христос спить! Що мені треба перетерпіти? Один для мене рятунок від лих - смерть

(св. Григорій Богослов, Лист до ритора Євдоксія).

Душа, що терпить, близька до Бога

(св. Григорій Богослов, На свято Макавеських мучеників).

Усе життя наше - це вугілля під ногами, і то вугілля гараче. Ми завжди ходимо по прихованих сітях

(св. Григорій Богослов, Поради дівственникам).

Славне життя праведних! Чим же воно славиться, як не терпінням ? Полюби, монаше, терпіння як матір мужності... Бо де подвиги, там і нагороди; де війни, там і почесті; де боротьба там і переможні вінки. Дивлячись на це, набирайся терпіння

(св. Єфрем Сирійський, Про терпіння).

Вже кілька років не можу на ноги стати, правою рукою не володію, а лівої часто не можу вживатти. Не нарікаю, тільки Всевишньому дякую за всі малі терпіння, які мені посилає. Ці терпіння є завдатком спасіння і вічної нагороди, тому дуже ціню їх і за них цілком цілим серцем дякую Богові

(митр. Андрей Шептицький,Подяка за побажання в день св. Андрія, 1934).

Найбільша благодать набуває часом вигляду терпіння і хреста. І не тільки часом, але таки завжди терпіння є знаком Божої благодаті і даром з неба. Під терпінням приховані пречудні Божі дари

(митр. Андрей Шептицький, Промова на закінчення Собору, 1942).


 

Скорочення:

А.Б. – Аскетична Бесіда

КПр. – Коротші Правила

МПр. – Моральні Правила

ШПр. – Ширші правила

Християнський портал КІРІОС за книгою "Перлини Східних Отців", о.Юліан Катрій, ЧСВВ