“В Хресті терпіння, в Хресті спасіння,

В Хресті любові наука...”

У третю неділю Великого посту Свята Церква для підкріплення нашого духа нагадує і каже нам в особливий спосіб вшановувати святий Господній Хрест. Звідси й назва цієї неділі – Хрестопоклонна Неділя.

Святий Хрест має нам пригадати безконечну Божу любов і милість до нас, неймовірні і водночас суто добровільні й свідомі Христові страждання і жахливу мучинецьку Його смерть задля нас, заради нашого відкуплення і спасіння, зцілення й відродження - духовного і фізичного. Та, зрештою, вічного й блаженного життя у Божому Царстві. А також наш обов'язок гідно й мужньо нести свій хрест щоденного життя. До всіх нас кличе Ісус Христос: "Коли хто хоче йти за Мною, нехай себе зречеться, візьме щодня на себе хрест свій і йде за Мною... Хто не несе свого хреста і не йде слідом за Мною, – не може бути Моїм учнем" (Лк. 9, 23 і 14, 27). 

Хрестопоклонна Неділя пригадує нам сильну зброю, що її має кожний християнин у боротьбі з ворогами за своє звільнення і спасіння, а тією зброєю є святий Хрест. І якраз цієї неділі Хрест виступає перед нами, як знамено сили, знамено відродження і спасіння, преображення й освячення та знамено перемоги і тріумфу. Господь Ісус милосердно закликає і запрошує кожного з нас: "Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я - лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо ярмо Моє - благо, і тягар Мій легкий" (Мт. 11, 28-29).

Подібно, як ті, що, відбуваючи довгу й тяжку дорогу, чуються втомлені і змучені, і коли знайдуть дерево, багате на тінисте листя, трохи там відпочивають і, наче відмолодившись, з новими силами ідуть у дальшу путь, так і сьогодні, в часі посту й посеред прикрої дороги й подвигу, святі Отці, виконуючи волю Христа, посадили для нас Його життєдайний, зцілюючий і спасаючий Хрест. Щоб він дав нам відпочинок і відновлюючу прохолоду та щоб нас, утомлених і знесилених, зробив знову мужніми, сповнених належного здоров'я і сил та, відповідно, легкими до дальшого труду.

Хрестопоклонна Неділя вчить нас розуміти превелике значення святого Хреста для нас не тільки в часі посту, але і для нашого цілого земного життя. Ця неділя показує нам, що де Хрест, - там сила, там перемога, там відродження, оздоровлення (душі і тіла) й спасіння і там - запевнене Воскресіння до вічного щасливого райського життя з Творцем.

Для більшого заохочення до почитання і любові святого Хреста Господнього часто пригадуймо собі ті глибокі думки, що вийшли з уст великого шанувальника Хреста - святого Єфрема Сирійського (†373):

Хрест — воскресіння мертвих.

Хрест — надія християн.

Хрест — жезл кульгавих.

Хрест  -  зцілення недужих.

Хрест — потіха бідних.

Хрест — скинення гордих.

Хрест — надія безнадійних.

Хрест — кермо для тих, що пливуть.

Хрест — пристань для гнаних бурею.

Хрест — батько для сиріт.

Хрест — потіха для терплячих.

Хрест — охоронець для юнаків.

Хрест — слава для чоловіків.

Хрест — вінець для старців.

Хрест — невинність для дівиць.

Хрест — хліб для голодних і джерело для спраглих.

 

За матеріалами книжки:  Катрій Юліан, о., ЧСВВ. Пізнай свій обряд.