преподобний Єфрем СиринЦього дня Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті  преподобного Єфрема Сиріна.

Преподобний Єфрем Сирін народився на початку IV століття в місті Нізібіі (Месопотамія) в християнській родині бідних хліборобів. Ще юнаком він віддалився в навколишні гори і став відлюдником.
Серед пустельників особливо виділявся знаменитий аскет, проповідник християнства і викривач аріан - єпископ Нізібійської Церкви святий Яків. Преподобний Єфрем став одним з його учнів. Під благодатним керівництвом святителя преподобний Єфрем здобував християнську лагідність, смиренність, покірність Промислу Божому. Преподобний Єфрем 14 років був у послуху у святителя Якова - до його кончини.

Преподобний Єфрем Сирін поєднував з подвижницькими працями безперестанне вивчення Слова Божого. Господь дав йому дар учительства, і преподобний - і усно і письмово - вчив усіх покаянню, вірі й благочестю, викривав аріанську єресь. Він подорожував по різних місцях, щоб повчитися у великих пустинножителів і знаменитих вчителів. З цією метою він відвідав Василія Великого, який хотів висвятити преподобного Єфрема в пресвітери. Але преподобний прийняв на себе юродство і тим відхилив від себе прийняття великого сану, якого, через смирення своє, вважав негідним.

Після взяття Нізібіі персами в 363 році преподобний покинув місця свого відлюдництва і оселився в монастирі поблизу міста Едесси у Сирії, чого й отримав назву "Сиріна", де і залишався до кончини (бл. 373-379 рр.).


Св. Єфрем залишив після себе багато творів - і богословських, і тлумачних, і повчальних. Чимало він потрудився і в тлумаченні Священного Писання, ним написано багато пісень і молитов, що збагатили Церковне Богослужіння. Але ні про що він так багато не говорив і не писав, як про серцеве сокрушення. Преподобний Єфрем Сирін був великий вчитель покаяння. Його покаянна молитва "Господи і Владико життя мого" читається Великим постом.

Джерело: bogoslovy.ru.