преподобний Яків КатанськийВ цей день Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті преподобного ісповідника Якова, єпископа Катанського.

Про цього преподобного Якова инших писань не знайшовши, лише це, в Пролозі написане, маємо і знаємо, що з юних літ постницьке полюбив життя, став монахом й умертвлював себе постом, чуванням і злостражданням. Віддавався Божественних книг писанню, очистивши розум свій спершу молитвою від чистого серця, тоді єпископського сану сподобився. У роки ж іконоборців [Місяцеслов розповідає, що за царювання Копроніма примушували його відмовитися від поклоніння чесним іконам, але він не покорився] багато напастей перетерпів, гоніння ж, і вигнання, і невимовні біди, голод і спрагу, й иншого багато такого, що на нього злочестиві понавигадували. У тих-бо різних муках і в лютому томлінні блаженну свою душу передав у руки Бога, задля якого до смерти подвизався і від якого прийняв Царство Небесне, навіки радіючи.

 

Згідно «Житія святих» Димитрія Туптала (Ростовського).

 

 

*                      *                     *

Це сталося у Ватикані пізно ввечері 2 квітня 2005 р., коли - згідно відомої богослужбово-літургійної традиції і практики Західної і Східної Церкви - в її храмах уже правилися молитовні служби 3 квітня.

Так от, якраз того часу завершився земний життєвий шлях Папи Римського Івана Павлі ІІ. І його світла й щиросердна душа - за покликом і велінням Всевишнього Бога-Творця - відійшла у Вічність: до Небесних райських осель Царства Господнього. Вочевидь, важко переоцінити роль і значення багаторічного служіння Богові і людям цього визначного і натхненного та провадженого Святим Духом архипастиря і духовного лідера воістину СВІТОВОГО масштабу.

[І з актуальними роздумами і міркуваннями стосовно того, чим ця його діяльність - і саме в контексті історичного візиту в Україну в червні 2001 р. - спричинилася, зокрема, для нашої незалежної держави та її різноликого християнства, можна ознайомитися  на цьому ж порталі. Для цього слід набрати і відкрити в Пошуковій системі Кіріоса (чи ukr.net) такий текст (заголовок): "23 червня - Святого священномученика Тимотея - Кіріос".]