преподобний Самсон странноприємецьЦього дня Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті преподобного Самсона странноприємця.

Святий Самсон жив в VI ст. Він походив із знатної римської сім'ї. Він збагнув всю премудрість свого часу, особливо багато займався медициною, до якої його вабила схильність до співчуття. Самсон не міг байдуже дивитися на страждання і злидні, тому в своєму будинку приймав усіх хворих і бідних, милосердно надаючи їм необхідний догляд, а також розраду в молитві і вірі.

По смерті батьків він роздав своє величезне багатство. Будучи, нарешті, вільний від усіх земних уподобань і бажаючи уникнути похвал від людей, він відправився до Константинополя. Там він оселився в бідному домі і в тиші віддавався молитві. При цьому Самсон не залишив благодійної діяльності: він збирав хворих і лікував їх безоплатно. Особливо він піклувався про стражденних невиліковними недугами і про тих, кого відмовлялися лікувати інші лікарі: про прокажених, паралізованих, сліпих, одержимих.

Слава про преподобного Самсона поширилася по всьому місту, і його будинок став притулком для зневірених.

У тридцять років Самсон був висвячений у священний сан святим патріархом Міною, який високо цінував його богоугодні справи. Святий вилікував від тяжкої хвороби імператора Юстиніана, який вже втратив будь-яку надію на лікарів. Юстиніан отримав у сні веління закликати до палацу святого. Тому було досить покласти руку на хворе місце, щоб імператор негайно зцілився. Але преподобний бажав уникнути похвал, і тому наклав трохи мазі, щоб це диво не приписали його чесноті. Імператор не знав, як віддячити преподобному Самсону, і хотів обсипати його золотом, але святий відіслав дари назад зі словами: «Навіщо ти даруєш мені те, що я відкинув з любові до Христа?» Замість цього він запропонував Юстиніану використовувати ці гроші для будівництва лікарні поруч зі своєю хатиною, щоб гідно приймати хворих і бідних. Імператор з радістю погодився і доручив робочим побудувати на північ від Великої Церкви велику прекрасну будівлю, яка отримала популярність як будинок Самсона.

Згодом святий з нечуваною самовідданістю керував цією лікарнею.  У лікарні працювали численні професійні лікарі, а доглядом за хворими займалися ченці. Цій установі імператор дарував рясні пожертвування не тільки на утримання працівників, але і для того, щоб тут щедро роздавали їжу і одяг мандрівникам і нужденним.

Преподобний Самсон багато років присвятив цим апостольським трудам і мирно помер у вельми похилому віці. Його святі мощі були поховані в церкві святого Мокія. Тут в день пам'яті преподобного Самсона константинопольські лікарі, почитавшие його своїм святим покровителем, влаштовували урочистий хресний хід. У странноприйомному будинку шанували його посох, єпитрахиль і священицькі облачення.

Згодом, завдяки невидимій допомозі святого, у странноприйомному будинку сталося безліч чудес і зцілень. Незабаром після смерті преподобного сталася страшна пожежа, що почалася у Святій Софії, зруйнувала усі навколишні будинки і перекинувся на дах лікарні.

Здавалося, люди марно стараються згасити вогонь, як раптом вони побачили преподобного, що йде по даху, і який велів вогню відійти. Так притулок був врятований від руйнування.

Хворі приходили до могили преподобного Самсона, щоб провести там ніч; вони прикладалися до його ікони і помазувалися маслом з лампади, що горіла над могилою. Нерідко преподобний Самсон являвся їм один або в супроводі святих безсрібників Косми і Даміана і подавав Господнє зцілення.

 

Джерело: www.pravoslavie.ru