святі Косма і ДамянЦього дня Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам'яті святих безсрібників і чудотворців Косми і Дам'яна.

Святі мученики, чудотворці і безсрібники Косма і Дам'ян - рідні брати, родом з Риму, лікарі за професією, прийняли мученицьку кончину в Римі за імператора Карина (283-284). Виховані батьками-християнами в правилах благочестя, вони вели суворе, чеснотливе життя і були удостоєні від Бога благодатного дару зцілення недуг. Своїм добрим і безкорисливим ставленням до людей, поєднаним із винятковим милосердям, брати багатьох навертали до Христа. Святі зазвичай говорили хворим: "Не своєю силою ми лікуємо хвороби, а силою Христа, істинного Бога. Віруйте в Нього і будете здорові". За безкорисливе лікування недужих святих братів називали "безоплатними лікарями".

Дієве служіння ближньому, духовний вплив на оточуючих, який багатьох приводив до Церкви, привернули увагу до братів римських властей. За лікарями були послані воїни. Почувши про це, християни просили святих Косму і Дам'яна сховатися на деякий час заради тих, які вдавалися до їхньої допомоги. Але, не знайшовши братів, воїни схопили інших християн у селищі, де жили святі. Тоді святі Косма і Дам'ян покинули сховок і віддали себе в руки римських воїнів, попросивши відпустити узятих замість них заручників.

У Римі святих спочатку кинули до в'язниці, а потім повели на судилище. Святі брати відкрито ісповідали перед римським імператором і судом свою віру в Христа Бога, що прийшов на землю врятувати людство і спокутувати гріх світу, і рішуче відмовились принести жертву язичницьким богам. Вони говорили: "Ми нікому не заподіяли зла, ми не займаємося чародійством, в якому ви нас звинувачуєте. Ми лікуємо недуги силою Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа і не беремо жодної винагороди за допомогу хворим тому, що Господь заповідав Своїм учням: "Даром прийняли, даром і давайте" (Мт. 10:8).

Однак імператор продовжував наполягати. За молитвою святих братів, сповнених благодатною силою, Бог вразив Карина раптовою хворобою, щоб він на власному досвіді випробував всемогутність Господню, яка не прощає хули на Святого Духа. Люди, що бачили чудо, вигукували: "Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього!" Багато тих, що увірували, просили святих лікарів зцілити імператора, і сам він благав святих, обіцяючи навернутися до істинного Бога Христа Спасителя. Святі зцілили його, і після цього були з почестями відпущені на свободу і знову взялися за лікування недуг.

Але чого не могли зробити ненависть язичників і жорстокість римських властей, здійснила чорна заздрість, одна з найсильніших пристрастей гріховної природи людини. Старий лікар-наставник, у якого свого часу святі брати вчилися лікарського мистецтва, почав заздрити їхній славі. Доведений до несамовитості цією підступною пристрастю, яка висушує все, він покликав святих братів, колись улюблених своїх учнів, нібито для збирання рідкісних лікарських трав і, завівши їх далеко в гори, убив, а тіла кинув у річку.

Так мученицько закінчили свій земний шлях безоплатні цілителі - святі брати Косма і Дам'ян, які все своє життя присвятили християнському служінню ближнім, які уникли римського меча і темниці, але зрадницьки вбиті учителем.

Господь прославив Своїх угодників. І нині за молитвами святих безсрібників отримують від Бога зцілення всі, що з вірою прибігають до Господа за їхнього святого заступництва.