Любомир ГузарВ п'ятницю, 17 грудня відбулася зустріч журналістів-католиків, на яку було запрошено Блаженннішого Любомира (Гузара), про це інформував християнський портал КІРІОС.

Відповідаючи журналістам Блаженніший розглянув питання  конфліктів між римо- і греко- католицькою Церквою, які на жаль мали місце, а також помісність УГКЦ, як церкви свого права.

 

- Ваше Блаженство, скажіть, будь-ласка (я думаю, це питання цікавить всіх тут присутніх журналістів, як римо-, так і греко-католиків),  як бути нам, журналістам (римо- чи греко-католикам) коли між римо- і греко- католицькою Церквою стаються якісь не дуже приємні конфлікти? Бо в цьому випадку ми не можемо представляти реальність такою, якою вона не є - мусимо представляти її такою, якою вона є, тому виходить, що ми знаходимося в певній конфронтації, що не є добре, бо Церква одна, лиш обряд різний, але виходить, що присутня певна конфліктність.

- Ну, найперше хочу сказати, що мене дуже радує те, що тут є присутні і римо-католики, і греко-католики - що разом, - сказав з цього приводу Блаженніший. - але є ситуація конкретна і реалістична, відносно якої можу сказати, що було би дуже мудро, якби якнайбільше журналістів – греко- і римо-католиків – зійшлися разом, і запросили компетентних істориків та вивчили історію. Адже те, що ми маємо сьогодні такі неприємні спори і конфлікти - це є спадщина минувшини. І треба цю минувшину, я б сказав – в професійному крузі – вивчити. Разом зійтися і сказати, що вас болить. Якщо ви – журналісти – будете мати порозуміння між собою (що, і як, і чому?), то тоді вже зможете задуматися над тим, як представляти, пояснювати, звертати увагу, напоминати людей, які попали в ці конфлікти. Але це мусить бути на основі правильного зрозуміння минувшини.

Далі Блаженніший зауважив:

- Ви сказали – одна Церква, але два обряди – це не так. Є одна Вселенська Церква і дві Помісні Церкви. А це є велика різниця. Київська Римо-католицька церква має Конференцію в Єпископів, а ми маємо Синод. Митрополія Львівська Римо-Католицька є однією з 10 000 митрополій по всьому світі, а наша Помісна Церква є одна на цілий світ. Отже бачите - це треба зрозуміти. Це є дійсно дуже погано, що є такі відносини між римо- і греко- католиками, це є дуже болюча рана, і це безпосередньо торкається нас. В Україні є католики і є православні. Але ми навіть молитися разом не можем – не можна. А от греко – і римо- католики моляться разом, разом приступають до престолу і споживають Тіло і Кров Христову разом.

Також Блаженніший підкреслив що, хоча Греко- і Римо-католицька Церкви є дві Помісні Церкви, "але ми (тобто греко-католики) з православними маємо набагато більше спільного, ніж  з римо-католиками – історію, обряд, Літургію, богослов"я  і. т. д. Проблема в тому, що ми не можемо з ними сослужити." Після цього він сказав, що відношення – греко- і римо-католиків – повинні бути свідченням того, що у Вселенській Церкві респектується національна приналежність, культурна приналежність, мова, бо все це не перешкоджає Вселенській єдності Церкви.

Хорватія на море