В УПЦ КП припускають, що лист УАПЦ до Російської Церкви достовірнийПобачив у стрічці ФБ посилання на цю новину - нібито митрополит Макарій Малетич, очільник нео-УАПЦ, ще 9 листопада минулого року написав листа до патр. Кирила Гундяєва та Синоду РПЦ у справі «відновлення Галицької Митрополії» та «визнання хіротоній» (при чому цікаво, що період часу хіротоній, які мають бути визнаними, обмежений).

Лист, який можна бачити, поширюється «Фондом пам‘яті митр. Мефодія», що жорстко критикує митр. Макарія. Тож поки немає інших підтверджень чи спростувань, зокрема від самого митр. Макарія, питання про автентичність листа не може бути вирішеним остаточно.

Однак те, що ідея «відновлення Галицької Митрополії» давно (понад 15 років точно) блукає як Галичиною, так і в певних колах Московського Патріархату - це мені відомо з багатьох джерел.

Сутність цієї ідеї полягає у виокремленні православ’я в Галичині у автономну структуру, в яку можна було би зібрати всіх «українських церковних націоналістів», таким чином залишивши всю решту церковної України у прямій залежності від РПЦ. Такий собі варіант «повернення РПЦЗ - 2».

Адже у Кремлі вважають, що саме Галичина є головною перешкодою на шляху повернення України в московське ярмо. Тому заради поглинення більшого - готові поступитися (за український рахунок) меншим.

Цілком очевидно, що утворення «нової Помісної Церкви» в окремо взятій Галичині є неможливим, адже Помісна Церква утворюється відповідно до меж держав, а не окремих регіонів (сама Галицька Митрополія з‘явилася тоді, коли Галичина опинилася під владою Польської корони, а решта земель Київської Митрополії - під владою Литовського князівства чи васала Орди - Володимирсько-Московського князівства).

Тому цілком очевидно, що сучасний «проект “Галицька Митрополія”» - ні що інше, як сепаратизм і сприяння розділенню України. Адже поруч може бути порушене питання про інші «митрополії» - як ті, що колись історично існували (Буковинська, Бесарабська), так і нові, на які за московським задумом має поділитися українське православ‘я (така собі «церковна федералізація» України) замість того, щоби бути єдиною Помісною Церквою.

Зрозуміло також, що прямо під московську руку «ГМ» навряд-чи зможе піти, але от у вигляді якоїсь «супер-пупер-автономії» від РПЦ - на таке у Росії можуть сподіватися, що «глупиє хахли в ета павєрят». Наполегливе згадування Диптихів побіжно може підтверджувати це припущення - «наживкою» може бути пропозиція для «ГМ» - статусу «офіційної Автономної Церкви», внесеної до Диптихів. МПвУ (УПЦ МП) такого статусу не має.

Іншим варіантом може бути навіть згода МП віддати «ГМ» під юрисдикцію Константинополя - в обмін на однозначне письмове визнання Фанаром решти України «територією РПЦ». Побіжне підтвердження такого припущення є у терміні «відновлення ГМ». Адже Галицька Митрополія історично ніколи не входила до складу Московського Патріархату, бо весь період існування цього структурного підрозділу Константинопольського Патріархату припав на той час, коли Московський Патріархат ще не був проголошений і навіть сама нинішня РПЦ ще була частиною Київської Митрополії.

Останнє, на що хотів би звернути увагу - це дата листа: 9 листопада 2017 р. Саме в цей час активно велися перемовини з Київською Патріархією з приводу поїздки нашої першої делегації до Москви (11-12 листопада). І ця дата, поруч з тим фактом, що зміст листа в цілому відповідає ідеям, які давно блукають у певних колах, - для мене є приводом швидше вважати опублікований документ достовірним, ніж навпаки.

А якщо він достовірний - то також цілком очевидно, що написаний він був в МП і лише переданий для підпису м. Макарію. Бо ні мовно, ні за формою він не може бути написаним ані безпосередньо м. Макарієм (всі, хто чув його промови, погодяться з цим), ані кимось з його оточення.

Зрештою - поки що залишається почекати коментарів з боку м. Макарія та можливо - від МП. І вже аналізуючи ці коментарі - братися за більш точні висновки.

***
Оновлення: протягом дня було заявлено з УАПЦ, що вони категорично спростовують приналежність листа.

В той же час пані Наталія Шевчук, яка очолює Фонд, заявила, що вона ще два тижні тому надіслала цей лист м. Макарію з проханням його підтвердити чи спростувати, однак відповіді не отримала. Якщо про існування такої інформації в УАПЦ знали ще два тижні тому - чому чекали два тижні, аж доки він був оприлюднений Фондом?

За словами пані Шевчук лист вона отримала від особи в оточенні «одного з митрополитів УАПЦ» - мабуть маються на увазі або сам м. Макарій, або м. Андрій Абрамчук, адже м. Роман Балащук, і тим більше його оточення, не можуть мати доступу до подібних документів. А інших митрополитів в УАПЦ немає.

 

 Християнський портал КІРІОС за матеріалами сторінки у соц.мережі фейсбук Євстратія (Зорі).